Category Archives: Совети за чистење

Даваме одговори на прашања за професионално чистење, како и за користење на соодветна Kärcher опрема.

ЧИСТЕЊЕ НА СОЛАРНИ И ФОТОВОЛТАЧНИ ПАНЕЛИ

Чистење фотоволтаични панели

Нечистотиите од прашина, саѓи и полен ги намалуваат перформансите на фотоволтаичните постројки и соларно-термалните модули до 20%. Природниот ефект на дожд, роса и ветер во никој случај не е доволен за ефикасно чистење на модулите. За нивното темелно чистење, Kärcher сега нуди нов додаток за средства за чистење на компресорите поради оваа причина: користејќи го iSolar системот со ротирачки четки кои се прикачени на телескопската шипка, во зависност од верзијата, можете економично да исчистите до 1.500 m² површина на модулот. За iSolar, сертификатот е издаден од DLG e.V. – (Германско земјоделско друштво r.u.).

Сите наши искуства во оригиналот на Kärcher

Знаеме што очекувате од вашата машина за перење под притисок: највисок квалитет, врвни перформанси и оптимална поддршка во текот на целиот работен век. Покрај тоа, автомобилот, терасата, олукот итн. треба брзо и темелно да се исчистат од сета секојдневна нечистотија. Исполнувањето на овие барања е во срцето на сè што правиме. И ние нудиме совршено […]

ЧИСТЕЊЕ НА БАЊАТА: нечистотија и бигор НЕМААТ шанса

Нема друга просторија во куќата каде што чистотата и хигиената се толку важни како во бањата. Постојат различни мислења за вистинскиот начин на чистење на тоалети, плочки, кади, тушеви, мијалници и така натаму. Со овие стручни совети, нечистотијата и вкоренетиот бигор во бањата немаат шанса. Брзо и лесно чистење: Врвни совети за чиста бања Без […]

ЧИСТЕЊЕ ПАРКЕТ И ЛАМИНАТ

Без разлика дали во дневната соба или спалната соба, во трпезаријата или ходникот: Дрвените подови направени од паркет или ламинат создаваат топла домашна атмосфера и во споредба со текстилните подови, многу лесно се чистат. На што да внимавате при чистење и нега и како да се ослободите од грозните траги без да го оштетите скапиот […]

“ПРЕ-ЖЕШКО”ЗА ДА БИДЕ ВИСТИНСКИ

Во зависност од индустријата, задачите за чистење бараат индивидуални решенија за ефективен третман на широк опсег на нечистотии. Нашите чистачи за топла вода под висок притисок се идеално прилагодени за континуирана употреба во градежништвото, земјоделството, индустријата или во општините – и моментално по особено топли цени. Без разлика дали се компактни, средна или супер класа […]

Машини за чистење со вода под висок притисок од Kärcher.

Дојде пролетта – крајно време за чистење низ домот! Машините за чистење со вода под висок притисок Kärcher брзо и темелно ги чистат автомобилите, дворовите, олуците итн. и нудат совршено решение за секоја задача за чистење. Таму каде што претходно доминираше нечистотијата, потоа нема ништо друго освен чистота. WOW. Производ на годината: машина за чистење […]

Совети за чистење тепих

Зошто треба да се чистат теписите? Редовното чистење (одржување, повремено и темелно чистење) го враќа изгледот на вашиот тепих, го зголемува неговиот животен век и се грижи за хигиената. Бидејќи тепихот не е валкан само на површината, туку и во длабочината, неопходноста од чистење не се препознава директно. Многу е важно редовно да ја отстранувате […]

ЧИСТЕЊЕ НА ПРОЗОРЦИ

Чистењето на прозорците е една од најнепопуларните домашни работи. Потребна е рачна работа, чини време, а резултатот често не е ни задоволителен, бидејќи често се уште може да се видат ленти на стаклата на прозорот по чистењето. Со овие совети, прозорците може да се исчистат брзо и без остатоци од нечистотија. Колку често е потребно […]

Чистење на тапациран мебел

Погрижете се софата, фотелјите, седиштата за автомобили и душеците да останат беспрекорни Пријатна вечер на софата со закуски и пијалоци, деца или домашни миленици што се шетаат низ дневната соба – неочекувано, трошките и дамките се најдоа на тапацирот. И во автомобилот, не треба многу пред нешто да заврши на седиштата. Одржувајте го Вашиот тапацир […]

ТЕРMАЛНА ДЕЗИНФЕКЦИЈА – Чистачи на пареа и парни правoсмукалки

Без микроби преку топлина: Термичката дезинфекција е високо ефективен метод за чистење за ефикасно намалување на бројот на бактерии на тврди и надворешни површини отпорни на температура. Предметите и површините што треба да се исчистат се загреваат со топла вода и пареа. Микробите кои се патогени за луѓето не можат да преживеат над 70 °C. […]