Чистење на автомобилот – направете го тоа со Kärcher

Станува сè потешко да се погледне низ валканата шофершајбна на автомобилот?

Или пак, малите деца оставаат тони трошки од колачи и сок на задното седиште?

И најпосле, време е за темелно чистење на автомобилот.

Со вистинската опрема на Kärcher , ова може да се направи брзо – и исто така забавно.

ЧИСТЕТЕ ЧЕКОР ПО ЧЕКОР

 1. Прво, навлажнете го возилото со средство за чистење (автошампон или пена), така што грубата нечистотија се растворува. Покрај тоа, рачно испрскајте го средството за чистење на бандажи по потреба.
 2. Потоа отстранете ја грубата нечистотија со млаз со висок притисок.
 3. Потоа чистете го автомобилот со мека четка за перење, на пример Kärcher WB 60 или моќна четка Kärcher WB 150.
 4. На крај исплакнете го автомобилот со вода и оставете да се исуши. Ако сакате да работите особено темелно, можете да го бришете возилото со сува кожна крпа.
 5. Допрете ситни поттикнувања и гребнатини што ги забележувате при чистење со пенкало за допир.

ВАЖНИ УПАТСТВА ПРИ УПОТРЕБА НА МАШИНА ЗА ЧИСТЊЕ СО ВОДА ПОД ПРИТИСОК

 • Секогаш измијте го автомобилот со рамна млазница, а не со ротирачката млазница.
 • Треба да се одржува минимално растојание од 30 см од површината.
 • Секогаш чистете од дното до врвот за да не заборавите места и да користите оптимално средство за чистење.

Во видеото подоле чистење на автомобил со Kärcher.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ЗА KÄRCHER машини

БАНДАЖИТЕ ИМА ДА “СВЕТАТ″

Groben Schmutz mit dem Kärcher Hochdruckstrahl entfernen
За пред-чистење, извадете ја грубата нечистотија со млаз со висок притисок
Saubere Engstellen mit Kärcher Vario Power Jet Short

Исто така, може да се користи и машина за чистење со висок притисок за отстранување на нечистотијата од тркалата и бандажите. Со помош на Vario Power Jet кратки дизни за прскање 360 ° и неговите прилагодливи споеви од 360 °, може да се исчистат тешко достапните области како што е лакот на тркалото

Felgenreinigung mit Kärcher Autoshampoo
Потоа, исчистете ги бандажите со сунѓер и шампон за автомобили
Schmale Stellen mit Kärcher Felgenbürste und Felgenreiniger reinigen

Тесните места на бандажите или краците може темелно да се исчистат со четкичка за бандажи. Чистете го бандажот од тврдокорна нечистотија со средството за чистење бандажи

ЧИСТ ЕНТЕРИЕР ОД АВТОМОБИЛОТ ЗА ДА СЕ ЧУВСТВУВАТЕ ДОБРО

Ако надворешноста на автомобилот сјае, следниот чекор е да го средите ентериерот:

 1. Прво, извадете ги сите простирки и теписи од автомобилот и истресетете ги добро.
 2. Потоа, извадете ја грубата нечистотија од целиот ентериер со употреба на KÄRCHER повеќенаменска правосмукалка. Повеќе за повеќенаменските правосмукалки може да прочитате ТУКА
 3. Не ги заборавајте тешко достапните места од автомобилот кога усисувате. За ова користете ги различните додатоци и млазници од KÄRCHER повеќенаменска правосмукалка.

Во видеото подоле чистење на автомобил со Kärcher повеќенаменска правосмукалка.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ЗА  KÄRCHER ПРАВОСМУКАЛКИ

НЕГА НА РАЛИЧНИ ТАПАЦИРАНИ ПОВРШИНИ

Reinigung von Glattlederoberflächen mit Kärcher Reinigungsquipment
Нежни кожни површини
Кожни седишта обично се лесни за чистење. Лесно навлажнета памучна или микрофибер крпа е честопати доволно.
Разредено средство за чистење на кожа ќе ви помогне со повеќето тврдокорни дамки.
По чистењето, треба да се примени посебен производ за нега на кожа.

Reinigung von Textiloberflächen mit Kärcher Geräten
Текстилни површини
За чистење на перничињата за текстилни седишта, топла вода со конвенционален детергент е доволна.
Нанесете го детергентот со пешкир или ракавица за миење микрофибер и тријте ги седиштата на автомобилот со сува крпа. Чистењето е уште полесно со уред за спреј-екстракција модел Kärcher SE 5.100

Reinigung von Kunststoffoberflächen mit Kärcher Geräten
Пластични површини
Пластичните делови како што се фитинзи и рачки можат брзо да се освежат со соодветен производ за нега.
Нанесете го агентот на микрофибер крпа и протријте на површините.
Потребна е претпазливост околу воздушното перниче: Неправилното средство може да ги нападне предодредените точки на кршење. Затоа, некои производители препорачуваат чиста вода за чистење.

Reinigung von Glasflächen mit Kärcher Geräten
Стаклени површини
За чистење, прво испрскајте ги површините со средство за чистење стакло, а потоа избришете го и истријте го со влажна крпа од микрофибер и крпа која не остава влакна.
Правосмукалка за прозорци WV  помага да се постигне резултат без дамка, дури и побрзо: Едноставно усисување на растворот за чистење прозорци.

ВАЖНО ПРЕД СЕ: ДА СЕ ЗАЧУВА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Пред да започнете со чистење на автомобилот, важно е да знаете ДА СЕ ЗАЧУВА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА (законски регулативи постојат во Германија):

 • Возилата се перат на приватна сопственост. Услов е водата за перење да се влева во канализационата мрежа поврзана со пречистителна станица каде општинските статути не предвидуваат експлицитно забрана за перење автомобили. Одговорниот орган за заштита на вода може да обезбеди повеќе информации.
 • Миењето автомобили на јавните патишта генерално забрането

ИСТО ТАКА МОЖЕ ДА ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Staub- und schmutzfreie Wohnung mit Kärcher Geräten
Совети против прашина и нечистотија во домот

Кој не го знае тоа? Но набрзо станот не е расчистен од прашина и од новиот сив слој што го опфаќа мебелот и подовите.

Прочитај повеќе

Saubere Fußböden mit Kärcher Geräten
Програма за одржување на подот

Благороден паркет, робустни плочки или практичен линолеум – таму е вистинскиот под за живеење. Но, како различните подни облоги остануваат убави на долг рок? Ние даваме совети за педикир за домот.

Прочитај повеќе

Streifenfreie Fensterreinigung mit Kärcher Geräten

Чисти прозорци: врвна дисциплина

Многу големи прозорци овозможуваат домот да изгледа светол и пријателски расположен. Сепак, тие брзо се загадуваат од дожд, полен и ситна прашина и го замаглуваат погледот. Прозорците исто така треба да издржат многу одвнатре, бидејќи децата и домашните миленици често оставаат ознаки и дамки на панелот.

Прочитај повеќе

Авторизиран дилер КЛИНТЕК ДООЕЛ од Скопје

Совети, услуги и продажба

Пронајдете дилер: Kärcher Професионалните машини за чистење со вода под притисок се достапни кај сите специјализирани дилери на Kärcher.

Контакт со Kärcher: Нашата компанија КЛИНТЕК ДООЕЛ од Скопје е овластен трговски партнер и сервисер на германската компанија Alfred Kärcher GmbH. во Република Македонија.

Ве молиме, користете го нашиот формулар за контакт или јавете ни се директно на 075 21 31 05.

Професионален билтен: Доколку сакате во иднина да бидете информирани за новите производи и кампањи од Kärcher, регистрирајте се сега на нашиот формулар за контакт.

Напишете коментар