Чистење на тапациран мебел

Погрижете се софата, фотелјите, седиштата за автомобили и душеците да останат беспрекорни

Пријатна вечер на софата со закуски и пијалоци, деца или домашни миленици што се шетаат низ дневната соба – неочекувано, трошките и дамките се најдоа на тапацирот. И во автомобилот, не треба многу пред нешто да заврши на седиштата. Одржувајте го Вашиот тапацир чист со нашите совети и Kärcher производи за домаќинството.

Зошто треба редовно да го чистите тапацираниот мебел?

Софите и фотелјите се она што ги прави дневните соби толку удобни и пријатни – и затоа уживаат најголема употреба. Сепак, тие често се подложни на дамки. За да бидете сигурни дека ќе можете да уживате во нив во наредните години, потребно е редовно чистење и грижа за тапацирот. Постојат неколку причини за ова:

 1. Повеќе тврдокорната нечистотија се олабавува.
 2. Непријатните дамки исчезнуваат.
 3. Се отстрануваат влакната од домашни миленици и штетните грини.
 4. Тапациран мебел продолжува да изгледа добро и неговиот животен век е продолжен.

Истото важи и за душеците и автомобилските седишта, кои исто така треба редовно да се чистат.

За површинска нечистотија: вакуумирање

Површинската нечистотија на тапацирот како што е прашината или трошките, може лесно да се отстрани со правосмукалка. Правилниот избор на додаток игра улога и овде. Користете турбо млазница за тапацир на воздушен погон за особено темелно чистење. Сигурно ја отстранува тврдокорната нечистотија, влакната од домашни миленици, па дури и штетните грини, кои можат да се акумулираат во душеците, но и во тапацираниот мебел.

За флеки и дамки: Чистење со спреј-екстракција

Тапацираниот мебел, автомобилските седишта и душеците може длабински да се исчистат со Kärcher машина за чистење со спреј-екстракција, што може да ги отстрани дури и тврдокорните флрки и дамки. Принципот е едноставен: вода и детергент се прскаат со машината и потоа повторно се вакуумираат од тапацирот заедно со нечистотијата. Овој метод е особено темелен и времето на сушење е многу пократко во споредба со рачно перење.

Како се работи со спреј-екстракција:

 1. Прво, отстранете ја грубата нечистотија од тапацирот или седиштето во автомобилот со правосмукалката.
 2. Наполнете вода во резервоарот на машината и додадете детергент за теписи и тапацир во согласност со упатствата за дозирање.
 3. Рамномерно прскајте ги водата и детергентот, одржувајќи растојание од 10 cm помеѓу подната млазница и тапацирот и оставете ја смесата да делува неколку минути (5-10 минути во звисност од средството).
 4. Ставете ја подната млазница на тапацирот и полека и рамномерно вшмукувајте ја влагата.
 5. Поврзаните тапацирани површини секогаш целосно мокрите ги со вода и детергент за да избегнете траги од вода при сушењето.
 6. Повторете ја постапката додека повеќе пати за да ја извадите нечистотијата и детергентот од ткаенината.
 7. Доколку е потребно, исплакнете еднаш или двапати со чиста вода (температурата зависи од материјалот).
 8. Оставете доволно време за да се исуши тапацирот и во меѓувреме проверете дали добро ја проветрувате просторијата или автомобилот.
 9. Повторно исчистете темелно со правосмукалка, идеално следниот ден.
 10. За да завршите, нанесете текстилен импрегнатор на ткаенината – ова ќе обезбеди тапацирот да остане чист подолго време.

Користејќи го овој метод, може да се исчистат дури и стара софа или седишта за автомобил со значителна нечистотија. Сепак, секогаш треба да ја проверувате водоотпорноста на материјалот, идеално на незабележливо место, пред прва екстракција со прскање. Чистењето на тапацираниот мебел со спреј-екстрациона машина може да се користи и на следниот начин:  нанесување детергент и истовремено вшмукување на нечистотијата во еден чекор.

Совет Исто така може да ја користите машината за спеј-екстракција за да ги отстраните остатоците од детергентот од тапацирот – на пример, ако дамките веќе се обработени рачно или ако сè уште има детергент во влакната ткаенината од последното чистење.

Периодично чистење: Отстранување на флеки и дамки

Дамките на софата, фотељите или автомобилските седишта можат да бидат вознемирувачки – без разлика дали се предизвикани од чоколадо, црвено вино, маснотии или нечистотија однадвор. Тие обично бараат брза акција, затоа што на крајот на краиштата:

 • Свежите дамки полесно се отстрануваат,
 • Потешко е да се препознаат старите дамки,
 • Дамките може да се шират ако се остават предолго.

За влажни дамки, генерално е важно да се дејствува брзо и веднаш да дамката се впие  со чиста, сува крпа. Никогаш не тријте ја дамката додека го правите тоа, инаку течноста ќе навлезе подлабоко во влакната и ткаенината може да се оштети.

90% од сите дамки се растворливи во вода. Можете брзо да го тестирате ова со бела крпа и млака вода. Ако водата почне да ја раствора дамката, можете да ја отстраните од текстилот со благи ротирачки движења со крпата од врвот до дното.

За дамки кои не се растворливи во вода, користете средство-универзален отстранувач на дамки: испрскајте го отстранувачот на дамки на крпа што ја задржува бојата и намачкајте ја дамката додека не се оттргне. Потоа можете да ја исплакнете областа со спреј-екстрациона машина за да ги отстраните остатоците од детергентот од текстилните влакна. Исто така, овде прво треба да го тестирате на незабележливо место за да ја проверите неговата соодветност.

Совет: користете пареа за борба против дамките За чистење на софи и слично, чистачите на пареа даваат и вредна помош: за отстранување на мали дамки, едноставно поставете ја млазницата за детали под агол (не вертикално) наспроти тапацирот и држете ја крпата од микрофибер до неа, а потоа отпуштете ја пареата. Млазот на пареа ја „експлодира“ дамката во крпата од микрофибер, така да се каже. Препорака: Прво проверете на незабележливо место дали ткаенината реагира чувствително на температурата. Ако е така, методот на чистење не е соодветен.

Најдобрите лекови за домаќинство за отстранување на дамки

Ако претпочитате да избегнувате хемиски детергенти и немате при рака спреј-екстрациона машина, можете да користите испробани и проверени лекови за домаќинство за да ги отстраните дамките.


Корисно за речиси сите дамки: сода бикарбона

Сода бикарбона е корисна на секакви начини низ куќата за да ги отстрани дамките од тапациран мебел, на пример оние предизвикани од кафе или црвено вино: посипете го правот на дамката, оставете да делува преку ноќ и исушете го следниот ден. Алтернативно, може да се користи за влажно чистење: За да го направите тоа, прво исчистете го тапацирот со правосмукалка. Во зависност од тоа колку ви треба, измешајте 1 лажица прашок со 1 лажица вода и нанесете ја пастата од натриум бикарбонат на дамката. Нежно тријте со влажен сунѓер или крпа и оставете да се исуши. Исушената паста мож е да се вшмукува од тапацирот со Kärcher правосмукалка.

Минерална вода и сол за борба против дамките од црвено вино

Минералната вода помага при дамки од црвено вино: внимателно истурете ја на дамката и потоа исушете ја со хартиена крпа. Солта и пченкарното брашно, исто така, помагаат да се впие течноста: Додадете ги во дамката, оставете да делува и потоа вшмукајте го со Kärcher правосмукалка.. Ако дамките веќе се исушиле, може да ви помогне сокот од лимон или оцетот: само натопете во памучна крпа, намачкајте ја дамката, оставете да делува околу 15 минути, а потоа исушете ги со кујнска крпа. На крајот, испрскајте ја областа со ладна вода и исушете уште еднаш.

Користење на сок од лимон за справување со дамки од крв

Дури и со мали повреди, малку крв сепак може да заврши на вашиот душек или софа. Ако крвните дамки се неодамнешни, тие генерално може да се измијат со ладна вода.

Совет: Не користете топла вода бидејќи тоа прави протеинот во крвта да се коагулира, што го врзува за влакната на ткаенината.

Ако дамките веќе се исушиле, сокот од лимон може да помогне: измешајте ги солта и сокот од лимон за да направите паста и оставете да делува околу 30 минути. Потоа отстранете ја пастата со кујнска крпа, попрскајте ја областа со ладна вода и повторно исушете ја со хартија. Алтернативно, чистењето функционира и со вода и прашок за пециво, испробан и проверен лек за домаќинството

Користење на течност за перење или сапун за борба против дамките од маснотии

Топлата вода и течноста за перење или сапун за отстранување на маснотии често се доволни за отстранување на дамките од маснотии од тапациран мебел: Намачкајте свежите дамки и / или старите дамки со малку вода. Потоа измешајте течност за миење или течен сапун со вода и внимателно распоредете ја на дамката од маснотии. Масирајте ја смесата, почнувајќи од работ на дамката. Ако дамката е отстранета, намачкајте сè уште еднаш со чиста, топла вода за да ги отстраните остатоците од течноста за миење.


Врвни совети за чистење на кожен тапациран мебел

Чистењето и одржувањето на кожен тапациран мебел бара различен процес од софи, фотелји и седишта за автомобил со покривки од ткаенина. Прашината и трошките може да се отстранат со крпа за прав или внимателно да се вшмукуваат со правосмукалка. За чистење на кожа, често е доволно да ја избришете површината со влажна крпа. Не треба да се користат детергенти кои отстрануваат маснотии, како што е течноста за перење, бидејќи тоа може да ја исуши кожата. Подобро е да се раствори чист тврд сапун (неутрален сапун) во млака вода.

Во суштина, кожата никогаш не треба да биде премногу влажна за време на чистењето, а течностите, како што се истурените пијалоци, секогаш треба да се чистат што е можно побрзо. Исто така, се препорачува редовна нега на кожа со соодветни производи.

Совет: Исчистете со дестилирана вода или со зовриена вода. Ова ја спречува појавата на вар.

Соодветни производи за чистење на тапацир и текстилни подови

 

Ова исто така може да ве интересира:


Чистење на простори за живеење

Чистење на тепих

Чистење паркет и ламинат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Напишете коментар